Prof. dr hab. inż. Zbigniew S. Piasek PDF Drukuj E-mail
środa, 19 styczeń 2011

Prof. PiasekDoktor honoris causa, profesor zwyczajny Politechniki Krakowskiej Zbigniew S. Piasek jest autorytetem naukowym w dziedzinie matematycznego opisu zadanych fragmentów Ziemi i nieinwazyjnej identyfikacji infrastruktury podziemnej.

Profesor od 35. lat jest na stale zatrudniony w PK. Pełnił funkcje dyrektora ds. naukowo badawczych w Instytucie Geotechniki. Obecnie kieruje interdyscyplinarnym Zakładem Geoinzynierii, Geologii i Ochrony Powierzchni Ziemi.

Autor i współautor ok. 150 prac naukowych, 10 wydawnictw książkowych, monograficznych oraz skryptów, kilkudziesięciu raportów badawczych (zakres terytorialny badan; Bliski Wschód, strefy przybrzeżne rzeki Tygrys, Oceanu Indyjskiego i Zatoki Perskiej). Profesor jest twórca patentów. Prace naukowe publikował i prezentował m.in. w USA, Federacji Rosyjskiej, Austrii, Finlandii, Malcie, Niemczech, Grecji, Ukrainie, Afryce oraz w wydawnictwach PAN i PAU.

Prace doktorska obronił z wyróżnieniem w 1979r. na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Krakowskiej. Za rozprawę otrzymał indywidualna nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Opracowane w niej własne metody obliczeń wdrożył do produkcji w Polsce na zaporze w Solinie w ramach Projektu Rządowego PR7. Rozprawę habilitacyjna realizował w Instytucie Pomiarów Lotniczo – Satelitarnych w Federacji Rosyjskiej. W 1993r. obronił z wyróżnieniem rozprawę przed Senatem Państwowego Uniwersytetu Geodezji i Kartografii otrzymując tytuł doktora nauk w dziedzinie kartografii.

Postanowieniem z dnia 18 listopada 2002r. Prezydent III RP nadal prof. Piaskowi tytuł profesora nauk technicznych.

Profesor równolegle był zatrudniony jako: ekspert na Bliskim Wschodzie (1982 – 1986); doradca ds. inwestycji rządowych, Public Works Department Investments, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj – Abu Dhabi (1994 – 1996). Konsultant naukowy na Rosję, Ukrainę i Norwegię w Zakładzie Badan Nieniszczących w Krakowie, kooperacja z koncernem norweskim Ramboll, od 2002 do chwili obecnej. W latach 2006 – 2009 pełnił funkcje prorektora w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Od 1999r. associate member w Internationale des Geometres (FIG) au Canada, WG 6.1, a od 2002r. ekspert w International Association for Bridge Maintenance and Safety in USA. Profesor został po raz drugi wybrany w 2007r. na pierwszego wiceprezesa Komisji Geodezji i Inżynierii Środowiska przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Wykonał ponad 250 recenzji wydawniczych, m.in.: ok. 20 doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków o tytuł profesora, w tym na zlecenie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Opracował ponad 50 recenzji projektów badawczych i rozwojowych do KBN, Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  Wypromował trzech doktorów nauk technicznych, a dwie dalsze rozprawy na ukończeniu.

Za osiągnięcia naukowe Profesor otrzymał Zloty Krzyż Zasługi i in. odznaczenia krajowe.

Działalność polonijna Profesor rozpoczął w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, pełniąc funkcje przewodniczącego Rady Naukowej Techniki World Research Council on Poles Abroad, USA - Poland. W 1999r. jako pierwszy naukowiec z Polski posiadł status członka honorowego i korespondenta zagranicznego na Polskę od Association of Polish-American Engineers w New York, a w 2001r. otrzymał zloty medal w USA od tej światowej organizacji.

Zdobywając uznanie międzynarodowe wśród Polonii świata, Profesor został powołany na korespondenta zagranicznego przez światowe organizacje polonijne i izby gospodarcze m. in. w Miami na Florydzie  (Association of Bi-National Chambers of Commerce of Florida, Polish American Chamber of Commerce of Florida and Americas, USA – Europe), New York, Toronto i Kanadzie oraz na konsultanta zagranicznego w Bostonie (American Uniwersity in Poland, Incorporation).

Za promocje polskiej nauki świecie, Profesor otrzymał złote oraz srebrne medale, odznaczenia i wyróżnienia od światowych organizacji oraz stowarzyszeń naukowych i polonijnych m. in. w New York, Chicago, Filadelfii, Martin Coronado (Argentynie), Londynie, Paryżu i w Wiedniu. Biogram Profesora jest cytowany w 11 wydawnictwach encyklopedycznych w USA i Unii Europejskiej, m.in. w Złotej Księdze Nauk Technicznych.

Profesor Piasek obecnie pełni funkcje sekretarza generalnego w Światowym Stowarzyszeniu Dziedzictwa Kulturowego Polonii - USA, Afryka, UE. Jest autorem “Encyclopedia of World Research and Engineering Heritage of Polish Engineers in the USA, Canada, Europe, Argentina and Singapore”.

Profesor podjął sie napisania kolejnego dzieła encyklopedycznego pt. "Wielka encyklopedia Polonii świata". Pełna informacja nt. encyklopedii zawarta jest w internecie:
http://www.geotechnika.pk.edu.pl/encyklopedia/
lub pod hasłami - Wielka encyklopedia Polonii świata, Encyklopedia XXI wieku Polonii Świata.

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 27 styczeń 2011 )
< Poprzedni

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp