Prof. Ryszard Chmielowiec PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 28 luty 2011

Prof. Ryszard ChmielowiecRyszard Chmielowiec urodził się w Polsce.

Od 1981r. zamieszkuje w Wielkiej Brytanii. Jest włókiennikiem, o specjalności projektowanie i produkcja odzieży. Studia ukończył w Politechnice Łódzkiej w latach 1958-1964,  a następnie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w latach 1966-1970. W roku 1995 uzyskał doktorat w Leeds University w Wielkiej Brytanii. 

Posiada znaczne doświadczenie zawodowe i akademickie uzyskane w  przemyśle i badaniach rozwojowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce i w Hong Kongu. Współpracuje jako konsultant i ekspert z wieloma organizacjami międzynarodowymi (m.in. ONZ) w ramach programu restrukturyzacji przemysłów m.in. w Korei, Ghanie, Mauritiusie, Syrii, Jordanii, Indii, Polski oraz Sri-Lanki.

W ramach prac konsultacyjnych wykładał  na uczelniach akademickich m.in. w Łodzi, Pretorii, Hong Kongu, Phenianie, Manchesterze, Kumasi, Colombo, Mauritiusie, Ahmedabadzie, Lyonie. Od 1995 roku  jest profesorem w London Centre for Fashion Studies w specjalności zarządzanie produkcją  odzieżową. Od 2003 roku jest profesorem Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO), a w latach 2006-8 jego prorektorem.

W dorobku posiada ponad ponad około 100 publikacji naukowych, z dziedziny włókiennictwa, ekonomii i nauczania.

Od 1998r. jest redaktorem naczelnym periodyka p.t. „Technika i Nauka”, organu STP (Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii).  Od 2002 r. jest równocześnie prezesem tego Stowarzyszenia. W ramach prac STP aktywnie aranżuje kontakty z  polskimi organizacjami technicznymi działającymi poza Polską, w tym z Polonia Technica z USA, Stowarzyszeniem Inżynierów Polskich w Kanadzie i Francji a także  w kraju. Był organizatorem III Sympozjum „Polacy Razem” oraz Spotkania Naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii w maju 2002 r. w Londynie.

Uczestniczył jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii w obchodach 60-lecia Polonia -Technica w Nowym Jorku w 2001r, gdzie otrzymał członkostwo honorowe  tego Stowarzyszenia. Brał udział w pracach XXII Kongresu Techników Polskich oraz w Sesji Końcowej w czerwcu 2002 r. w Poznaniu.

W roku 2002 otrzymał główną nagrodę  im. E. Kwiatkowskiego przyznaną w Polsce „Za wybitne zasługi w rozwoju współpracy gospodarczej, między Polonią a Macierzą”, która została uroczyście wręczona w czasie VIII Konferencji Gospodarczej Polonii w Warszawie w roku 2002 r.

W 2001 r. Stowarzyszenie Polonia Technica nadało Ryszardowi Chmielowcowi tytuł Członka Honorowego, będącego najwyższym stopniem uznania i wdzięczności za wkład pracy na polu zawodowym i społecznym.

W latach 2006-2007 prof. Ryszard Chmielowiec zainicjował powołanie tzw. CAZ (Centrum Adaptacji Zawodowej młodych polskich inżynierów przybywających do Wielkiej Brytanii, które zaowocowało powstaniem Akademii Technicznej STP w roku 2008) w Londynie.

Uchwałą Senatu RP - rok 2007 obchodzono uroczyście jako Rok Gen. Władysława Andersa. Prof. Chmielowiec został powołany jako ówczesny prorektor PUNO do Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów Roku Generała Andersa. W maju 2007 roku był głównym organizatorem dwudniowej międzynarodowej Konferencji w Londynie, pt: „General Anders; soldier and leader of the free Poles in Exile”, stanowiącą najważniejsze wydarzenie w Wielkiej Brytanii w roku Generała.

Jest również głównym pomysłodawcą wydania w roku 2008 archiwalnego Zbioru 73 roczników „Techniki i Nauki” o objętości ponad 4500 stron w wersji cyfrowej na płycie DVD (novum w publikacjach organizacji polonijnych).

Z okazji 70 lecia STP w Wielkiej Brytanii był  przewodniczącym Komitetu Honorowego uroczystości, które miały charakter międzynarodowy, a konferencja historyczna zadedykowana była Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta II RP, Członka Honorowego STP, który zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. 

Dr. Ryszard Chmielowiec jest członkiem szeregu organizacji m.in.:

- Od 1965 r. członkiem Stowarzyszenia Włókienników Polskich w Łodzi, a obecnie Członkiem Honorowym,

- Od 1982 r. członkiem Textile Institute International z siedzibą w Wielkiej Brytanii: Chartered Fellow i Associate,

- Od 1996 r. Stowarzyszenia Techników Polskich w  Wielkiej Brytanii:  redaktorem naczelnym rocznika „Technika i Nauka” oraz wieloletnim prezesem STP (2001-2004 oraz 2009-2011),

- Akademii Inżynierskiej w Polsce (Członek Zagraniczny),

- Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie w Londynie (Członek Zwyczajny),

- Towarzystwa Popierania Nauki Polskiej w Londynie.

 

Jest wyróżniony odznaczeniami i wyróżnieniami:

- Krzyż Kawalerski Polonia Restituta -2004 rok,

- Medalem „Pro Memoria” Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - 2008 rok,

- Medalem im. FELIKSA KUCHARZEWSKIEGO przyznanym w 2008 r. przez FSNT-NOT za zasługi w dziedzinie piśmiennictwa i czasopiśmiennictwa technicznego.

- Medalem FSNT-NOT im. Inżyniera PIOTRA DRZEWIECKIEGO -2010,

- Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Poznańskiego,

- Odznaką Honorową za zasługi dla Miasta Poznania,

- Diamentową Odznaką FSNT-NOT z okazji 70 lecia STP w roku 2010,

- Złotymi Odznakami Honorowymi (m.in. Naczelnej Organizacji Technicznej w roku 1975, Polonia-Technica z USA-2001, Stowarzyszenia Włókienników Polskich, Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji).

 

Źródło: Archiwa Polonia Technica, notatka biograficzna Prof. Ryszarda Chmielowca.

Ostatnia aktualizacja ( środa, 02 marzec 2011 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp