Marek Mirosław Łuniewski PDF Drukuj E-mail
wtorek, 01 marzec 2011

Marek Mirosław ŁuniewskiMarek Mirosław Łuniewski, inżynier,  geolog.

Urodzony 25 kwietnia 1931 r. w Warszawie.  Przybył na stałe do USA w 1968 roku.

Po ukończeniu Gimnazjum Ogólnokształcącego kontynuował naukę zawodu w Liceum Pomaturalnym Chemiczno-Ceramicznym przy ul. Hożej w Warszawie, które ukończył ze specjalizacją Technologia Materiałów Budowlanych. W roku 1956, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskuje tytuł inżyniera geologii.

Będąc specjalistą w dwóch dziedzinach: geologii oraz surowców ceramicznych, pracował na różnych stanowiskach kierowniczych w przemyśle ceramiki budowlanej oraz wydobycia wykopalin skalnych w kamieniołomach.
W lutym 1966 r., będąc pracownikiem Przedsiębiorstwa Górniczo-Geologicznego Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Warszawie, podpisał kontrakt do Libii i pracował prawie trzy lata na stanowisku kierownika robót ziemnych przy budowie libijskiego miasta Barce. W roku 1968, po zakończeniu kontraktu, starał się o otrzymanie wizy emigracyjnej do USA,  którą uzyskał w konsulacie amerykańskim w Bengazi.

Po przyjeździe do Nowego Jorku otrzymał atrakcyjną ofertę pracy w wodociągach miejskich - Board of Water Supply, New York City, gdzie pracował przez okres 20 lat, początkowo nadzorując głębokie roboty wiertnicze, a następnie jako Główny Geolog kierował budową tunelu doprowadzającego wodę pitną do metropolii nowojorskiej z rezerwuarów w Westchester.
W tym czasie odbył również szereg podróży turystycznych do krajów egzotycznych. Swoje wrażenia  podróżnicze opisywał w licznych reportażach drukowanych w prasie polonijnej. Starał się przybliżyć czytelnikom takie miejsca jak Amazonia, Alaska, Brazylia. Opisywał swoje przygody, których doświadczał podczas  nurkowania w przejrzystych wodach Puerto Rico, na Bahamas i Martynice.

W roku 1971 został członkiem i aktywnym działaczem organizacji Polonia Tech­nica.  Był zaangażowanym organizatorem, współzałożycielem oraz pierwszym prezesem Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej na Brooklynie, w której działał od roku 1976, budując  polonijne zasoby finansowe w tej prestiżowej instytucji.

Obecnie przebywa na zasłużonej emeryturze, dzieląc swój wolny czas pomiędzy Nowym Jorkiem i Florydą, a także corocznie odwiedzając  rodzinną Polskę.

Inżynier Łuniewski był głównym inspiratorem i inicjatorem prac Zarządu Polonia Technica. Dwukrotnie, tj. w latach 1974-1977, pełnił tu funkcję prezesa.

W 2001 r. Stowarzyszenie nadało Markowi Łuniewskiemu tytuł Członka Honorowego, będącego najwyższym stopniem uznania i wdzięczności za wkład pracy na polu zawodowym i społecznym.

 

Źródło: Archiwa Polonia Technica, notatka biograficzna Marka Mirosława Łuniewskiego

Opracował Janusz Zastocki

Ostatnia aktualizacja ( środa, 02 marzec 2011 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp