Wojciech Ratyński PDF Drukuj E-mail
wtorek, 01 marzec 2011

Wojciech RatyńskiWojciech Ratyński, Dr inżynier, menadżer, działacz gospodarczy,

Ukończył  Politechnikę  Warszawską, Wydział Techniczno – Ekonomiczny, uzyskując tytuł magistra inżyniera.  Doktoryzował się w Akademii Rolniczej w Krakowie, na Wydziale Techniki i Energetyki Rolnictwa.

Pracował w Zakładach Przemysłu Maszynowego m.in. w Zakładach Radiowych  T1 ‘’Rawar‘’, przy projektowaniu stacji radarowych, w biurze Projektów ‘’Koprotech’’ – przy projektowaniu obrabiarek zespołowych i specjalnych oraz w  Zakładach im. M. Nowotko – ‘’Fort Wola’’, gdzie współpracował przy konstruowaniu urządzeń badawczych zespołów silników i przyrządów obróbczych do silników wysokoprężnych. Następnie był organizatorem i projektantem systemu prowadzenia metodami przemysłowymi napraw obrabiarek do obróbki skrawania. Zorganizował produkcję napraw  w Kombinacie Remontu Obrabiarek ‘’Ponar – Remo‘’, w którym sprawował stanowisko vice-dyrektora.  Następnie będąc dyrektorem Ośrodka Organizacji i Zarządzania Przemysłem Obrabiarkowym ‘’Ponar‘’ doprowadził do utworzenia struktur nowoczesnego zarządzania przemysłem, tak zwany system struktur kombinatowych.

W uznaniu swoich osiągnięć zawodowych  awansowany został  na stanowisko zastępcy dyrektora ds. rozwoju i organizacji w Centralnym Zarządzie Technicznej Obsługi Rolnictwa,  organizacji zatrudniającej 80 tys. pracowników.  Kierował tam organizacją napraw specjalistycznego sprzętu rolniczego oraz regeneracji części zamiennych, nadzorując jednocześnie wdrażanie nowych wyrobów technicznych wprowadzanych na potrzeby rolnictwa.

Kolejny awans to stanowisko dyrektora Departamentu Techniki i Transportu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wprowadzanie kompleksowych technik upraw, opartych na wzorcach przodujących firm światowych, kompleksowe dostawy urządzeń i  maszyn produkowanych w przemyśle dla potrzeb rolnictwa., to były kierunki odpowiedzialnych zadań dr. Ratyńskiego Współpracował także przy rozbudowie zakładów – producentów maszyn rolniczych, rozwijając owocną współpracę z przemysłem maszyn rolniczych  Europy zachodniej.

Następnie pełnił funkcję dyrektora w Departamencie Nauki i Postępu w Ministerstwie Nauki i Gospodarki Żywnościowej – nadzorując działalność instytutów  badawczych w rolnictwie.

Od roku 1990 pracuje w spółkach prawa handlowego, jest prezesem Rad Nadzorczych w dwóch Spółkach Prawa Handlowego oraz prowadzi własną firmę projektowo – doradczą, której jest współwłaścicielem i prezesem zarządu.

W latach 80 – tych współpracował z FAO – Światową Organizacją ds. Wyżywienia. Był również członkiem Polskiego Komitetu ds. Energetyzacji.

W latach 90 – tych – członek Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej. Członek Rady przy Polskim Komitecie Normalizacji. Od 1988 – 1998 Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. W latach 2000 – nych w dwu kadencjach - prezes Naczelnej Organizacji Technicznej, a obecnie jej Honorowy Prezes.

Żonaty: żona stomatolog, córka architekt wnętrz.

Hobby : pływanie i narciarstwo.

Stowarzyszenie Polonia Technica nadało doktorowi Wojciechowi Ratyńskiemu tytuł Członka Honorowego, będącego najwyższym stopniem uznania i wdzięczności za wkład pracy na polu zawodowym i społecznym.

 

Źródła: Archiwa Polonia Technica, notatka biograficzna Wojciecha Ratyńskiego.

OPRACOWAŁ JANUSZ ZASTOCKI

Ostatnia aktualizacja ( środa, 02 marzec 2011 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp