Wojciech Rostafiński PDF Drukuj E-mail
środa, 02 marzec 2011

Wojciech RostafińskiDr inż. Wojciech Rostafiński (1921-2002)

Wojciech Rostafiński  urodził się w Warszawie  w 1921 r. Uczęszczał do liceum o profilu matematyczno-fizycznym. Maturę zdał w  maju 1939 roku.

Po wybuchu wojny  podjął zastępcze studia w instytucie Wawelberga. Równocześnie w grudniu 1942 roku ukończył konspiracyjną podchorążówkę i został żołnierzem dywersji w szeregach ZWZ, a potem AK. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. W Powstaniu Warszawskim, w Śródmieściu–Północ, dowodził w konspiracyjnym plutonie dywersji. W sierpniu 1944 r. otrzymał Krzyż Walecznych (*1), a w ostatnich dniach Powstania, z rąk gen. Bora , Order Virtuti Militari V kl.(*2) i oficerską promocję - na polu bitwy.

Następnie kończy studia na politechnice – Ecoles Speciales w Louvain w Belgii, w języku francuskim.

W lecie 1949 żeni się z Marią Sikorską.  W 1953 roku przenosi się na stałe do Stanów Zjednoczonych. Podejmuje pracę  w firmach projektowych, publikuje szereg artykułów w pismach technicznych i zaocznie rozpoczyna studia doktoranckie na Columbia University w Nowym Jorku.

Kariera naukowa Rostafińskiego zaczyna się w 1961 roku, w Cleveland, Ohio gdzie otrzymuje stanowisko naukowo-badawcze w NASA — National Aeronautics and Space Administration, w Lewis Research Center. Przez szereg lat kieruje i analizuje projekty zlecone znanym firmom, m.in. Rockedyne i Aerojet w Kalifornii i na Florydzie oraz  uniwersytetom w Ohio i Wirginii. Uczestniczy w pracach komisji opiniującej proponowane przez firmy projekty badań z zakresu aeronautyki i kosmicznej technologii. Był członkiem  komisji oceny badań naukowych w dziale  Aerospace  w National Science Foundation w Waszyngtonie. Niezależnie prowadzi własne prace badawcze, które owocują szeregiem opracowań naukowych, opublikowanych w NASA Reports.

W roku akademickim 1965/66 otrzymuje z NASA roczny urlop na studia w Belgii. W 1971 roku broni pracę i otrzymuje doktorat na wydziale matematyki stosowanej.

Jako pierwszy opracował kompleksowy, sprawdzony doświadczalnie,  matematyczny model zjawiska przechodzenia fal głosowych w przewodach zgiętych. Jest  to jedno z poważniejszych osiągnięć inżyniera Rostafińskiego. Jego prace zapoczątkowały serię artykułów w tej dziedzinie w USA, Europie i w Australii. Jego prace do dziś są odnotowywane w Scientific Citation Index.  NASA wyróżniła inżyniera Rostafińskiego dyplomami uznania za osiągnięcia naukowe, m.in za  sformułowanie nowej nieokreślonej całki, która została włączona do zaawansowanych  tablic matematycznych. Reprezentował agencję NASA na wielu konferencjach naukowych i seminariach w USA i Kanadzie. Brał udział w pracach  na zaproszenie   oddziałów PAN-u w Warszawie i w Gdańsku-Oliwie.

Do znacznego wkładu w technologię XX wieku zalicza się szereg jego publikacji w NASA oraz w naukowych czasopismach z dziedziny turbomaszyn. Obok pracy naukowej, dr Rostafiński, w oparciu o bogate materiały NASA, do których miał dostęp, zajmuje się popularyzacją nauk ścisłych, podboju Kosmosu i historii nauki. Był wieloletnim członkiem NASA Speaker’s Bureau. A właściwie był jedynym polskim uczonym na Zachodzie z tym związanym. W latach 70-tych NASA wysyłała go do Waszyngtonu na zaproszenie polskiego serwisu rozgłośni „Głos Ameryki”, gdzie nagrywał audycje o ostatnich osiągnięciach NASA i amerykańskiej technologii. Jego artykuły o podboju Kosmosu były drukowane na czterech kontynentach i co istotne, mimo cenzury w latach 70-tych, również w Polsce. W sumie  zamieścił co najmniej trzysta artykułów dotyczących  popularyzacji nauki, opisów z podróży i szkiców historycznych. Napisał trzy książki, w tym  „Niedostrzegalne światy”, popularyzujące fizykę i badania Kosmosu.

Za bezinteresowną  służbę  dla  kultury narodowej Polaków, w 1993 roku otrzymał komandorię Orderu Odrodzenia Polski (*3), a w 1998  komandorię  Orderu Zasługi  Rzeczypospolitej (*4)


 

Image
(*1)
Image
(*2)
Image
(*3)
Image
(*4)

 

 

 

 

 

 

 


 

Źródło: Archiwa Polonia Technica, materiały biograficzne. Opracował Janusz Zastocki

 

Ostatnia aktualizacja ( środa, 02 marzec 2011 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp