Michał Jerzy Sendzimir PDF Drukuj E-mail
wtorek, 19 kwiecień 2011

Michał Jerzy Sendzimir (Michael, George)

Michał Jerzy Sendzimir 

Ur. 21 listopada 1924r. w Szanghaju (Chiny), zm. 31 sierpnia 2008 r. w Waterbury, Connecticut (USA)

Był synem Tadeusza Sendzimira, wybitnego polskiego metalurga.

W latach 1931-37 mieszkał w Polsce, a od 1939 r. w USA. Podczas II wojny światowej przez 3 lata służył w stopniu porucznika w armii amerykańskiej. Studia inżynierskie ukończył na Columbia University w Nowym Jorku, w 1951 r.

Posiadał zaszczytne tytuły Doktora Honoris Causa nadane przez Alliance College w Cambridge Springs (USA) w 1986 r. w naukach ścisłych, oraz przez Tej Kyo Post w Waterbury 1993 r. w dziedzinie prawa.

Swoją pracę zawodową rozpoczął pod kierunkiem słynnego ojca – Tadeusza Sendzimira. Pracował w firmie ARZEN -ARMCO STEEL jako dyrektor działu marketingu w latach1951-56, a następnie w firmie T. Sendzimir Inc., w Waterbury, Connecticut (USA) jako prezes, pełniąc tę funkcję ponad 40 lat do 1999 r.  Był dyrektorem  zarządów: T. Sendzimir Inc. w USA, Sendzimir France S.A.R.L. we Francji, Sendzimir Japan Ltd w Japonii, Sendzimir Metallurgique S.A. w Szwajcarii, RE-EX we Francji. W 1974 r. wszystkie oddziały firmy „Sendzimir” weszły w skład Sendzimir Engineering Corporation z siedzibą główną w Waterbury (USA).

Dr. Michał Sendzimir prezentował swoje osiągnięcia techniczne w zakresie walcownictwa na wielu seminariach i konferencjach naukowo-technicznych w Australii, Europie, Południowej Ameryce, Indiach, RPA, Kanadzie, USA. Był ściśle związany z szeregiem instytucji naukowo-technicznych, między innymi z The Metals Institute, The Association of Iron and Steel Engineers, ISS oraz The American Bar Mill Association.

Dzięki pracom wdrożeniowym dr Michała Sendzimira zdołano dopracować proces walcowania blach cienkich do perfekcji, osiągając kontrolowaną grubość blachy 0.007 cala, która znalazła zastosowanie w produkcji komory kompresora lotniczego, ważnej części silników odrzutowych. Sukcesem zakończyły się prace nad koncepcją walcowania blach cienkich ze zmienną grubością. Prezentowana przez dr Sendzimira tematyka techniczna obejmowała zagadnienia procesu walcowania, w tym walcarek do walcowania na zimno.

Jego oryginalne wynalazki z zakresu walcownictwa i galwanizacji blach cienkich przyniosły 24 patenty amerykańskie zastosowane w produkcji. Jego firma jest światowym producentem walcarek do stali nierdzewnej, obejmując zasięgiem 90% rynku światowego,, oraz walcarek do stali krzemowej, z udziałem 50% rynku światowego. Walcarki produkcji zakładów T. Sendzimira zainstalowane są w ponad 46 krajach świata, m.in. w walcowniach  stali tłocznych dla przemysłu samochodowego, przemysłu mieszkaniowego w USA, Australii, Indiach, Argentynie, Japonii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Niewątpliwie dr Michał Sendzimir był światowym ekspertem i autorytetem w dziedzinie walcarek cykloidalnych stosowanych do walcowania blach nierdzewnych, oraz stopów specjalnych. W zaprezentowanym na początku lat 60-tych projekcie walcarki zwrotnej zaproponował nowoczesny walcowniczy zestaw bliźniaczo – zwrotny. Współpracując z firmą Nisshin Steel w Japonii wydatnie zwiększył produkcję, uzyskując 18,000 ton produktów walcowanych ze stali nierdzewnej w przeciągu miesiąca. Ogółem, dr Michał Sendzimir odbył ponad 250 podróży związanych z pracą zawodową, odwiedzając 6 kontynentów, gdzie promował pomysły i idee swojego ojca Tadeusza Sendzimira, najwybitniejszego metalurga naszych czasów.

Niezależnie od swojej pracy zawodowej jako metalurg, Michał Sendzimir zawsze znajdował czas na działalność w wielu organizacjach polonijnych i amerykańskich. Był niezwykle aktywny w Radzie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, pełniąc funkcje członka Rady Nadzorczej w latach 1968-2000. Funkcję prezesa fundacji pełnił w latach 1982-84 i 1990-97. W 1997 r., w uznaniu swoich zasług, został  wybrany na prezesa honorowego fundacji oraz na dożywotniego członka Rady Nadzorczej. Przez szereg lat wspierał kulturalną instytucję, The Waterbury Symphony Orchestra.  Dzięki jego osobistym staraniom wielu młodych polskich muzyków i solistów miało możliwość zaprezentowania swojego talentu w USA, przybywając na zaproszenie i stypendia tej instytucji.

Dr. Michał Sendzimir był żywotnie związany z Polską. Fundacja Sendzimira wspomagała szereg inwestycji, m.in. budowę szpitala i kościoła w Nowej Hucie. 4 maja 1990 Michał Sendzimir przeciął symboliczną wstęgę w Hucie im. Lenina, dokonując zmiany jej imienia na Hutę im. T. Sendzimira, ku czci jego wielkiego ojca.

Michał Sendzimir był znaną postacią na scenie politycznej wielu krajów świata, w tym również i w Polsce. Był przyjmowany przez wiele znanych osobistości, wśród których byli prezydenci i królowie.

Dr M. Sendzimir był członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń technicznych, m.in.  American Iron & Steel Engineer w Pittsburgu, American Iron & Steel Institute w Nowym Jorku i  Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku, gdzie pełnił szereg funkcji w Zarządzie. W uznaniu jego zasług, Instytut nazwał jedną z sal „Dr Michael G. Sendzimir Art Gallery at PIASA”.  Od wielu lat owocnie współpracował ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich w USA „Polonia Technica”, której to organizacji był członkiem honorowym.

Dr Michał Sendzimir posiadał wiele odznaczeń honorowych, m.in.był odznaczony Oficerskim Złotym Krzyżem Zasługi RP, medalem 60-lecia Polonia Technica oraz wieloma dyplomami uznania od organizacji profesjonalnych i technicznych. W roku 1991 otrzymał nagrodę nadaną przez National Society of Fund Raising Executive.

W roku 1999 był wybrany na przewodniczącego Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wynalazców. Przewodniczył kapitule nadawania medalu im. Tadeusza Sendzimira polskim wynalazcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki. Jest odnotowany w znanej Encyklopedii Commerce, prestiżowej publikacji Commerce International Who’s Who oraz  Who’s Who in Technology Today.

Opracował Janusz Zastocki
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 19 kwiecień 2011 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp