Dr Inz. Monika Obrebska PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 11 kwiecień 2016

ImageDr inż. Monika Obrębska,

Monika Obrębska, doktor nauk informatycznych (1982 - Institut National Polytechnique de Grenoble, Francja), magister inżynier informatyk (1976 - École Nationale Supérieure d'Informatique et des Mathématiques Appliquées de Grenoble, Francja). Projektant architektury i układów scalonych dla systemów komputerowych wielkiej mocy.

W latach 1971-73 i 1976-78 studiowała i pracowała na Politechnice Warszawskiej, wydział Elektroniki. W latach 1978-84 brała udział w pracach badawczych Laboratorium Architektury Komputerów w Grenoble (Francja). Jednocześnie zajmowała się pracą dydaktyczną, jako asystent, a następnie wykładowca w ENSIMAG i USMG (Université Scientifique et Médical de Grenoble).

Od 1984 roku pracuje we francuskiej firmie BULL (www.bull.com), jedynej firmie europejskiej projektującej i budującej własny, oryginalny sprzęt komputerowy, początkowo specjalizującej się w systemach transakcyjnych, a obecnie także w systemach otwartych i systemach komputerowych wielkiej mocy HPC, zwanych superkomputerami. Dewizą firmy jest „BULL – Architekt of an Open Word™ – Architekt Otwartego Świata”.

W departamencie badawczo-rozwojowym urządzeń komputerowych, Monika Obrębska zajmuje się projektowaniem i weryfikacją układów scalonych wielkiej skali integracji (VLSI). Brała udział w projektowaniu i realizacji komputerów "proprietary mainframe" systemu DPS7 (we Francji) i systemu DPS8 (w Phoenix, Arizona, USA, 1989-91 i 1995-96), oraz otwartych systemów wieloprocesorowych. W 1997r. była oddelegowana do pracy w projekcie mikro-komputera scalonego (SOC) dla firmy Thomson. Następnie, z powrotem w BULL, brała udział w projekcie FAME (Flexible Architecture for Multiple Environments) i w projekcie MESCA (Multiple Environments on a Scalable Csi-based Architecture).

Współpracowała przy projektowaniu i realizacji oryginalnych układów scalonych VLSI : AURIGA1 i AURIGA2 (4,7 milionów tranzystorów dla CPU DPS7, 1993r), RPM2 i JUPITER1 (7 milionów tranzystorów dla CPU DPS8, 1996r). Ostatnio brała udział w projektowaniu układu BSPS – Bull Scalability Port Switch (200 milionów tranzystorów 2005r), oraz układu BCS – Bull Csi based Switch, 2010r. dla superkomputerów europejskich TERA10 i TERA100.

Jest autorem różnych publikacji i referatów, oraz tłumaczenia z francuskiego na polski książki Charles Corge: "Elementy Informatyki - Informatyka a myśl ludzka" (PWN 1981).

Od 1989 roku jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji, którego była prezesem w latach 1994-95 oraz 1998-2002. Przyczyniła się do powstania pierwszej strony internetowej SITPF w 1998r.

Hobby: podróże, Historia, muzyka.

W 2001 r. Polonia Technica nadała Dr. inż Monice Obrębskiej tytuł Honorowego Członka stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia inżynierskie oraz pracę na rzecz społeczności polonijnej zarówno we Francji jak i na arenie międzynarodowej.

 

Źródło: Archiwa Polonia Technica, materiały biograficzne.

Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 12 kwiecień 2016 )
Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp