Polscy inżynierowie na dorocznej konferencji PIASA PDF Drukuj E-mail
wtorek, 30 czerwiec 2009

ImageW dniach 13-14 maja 2009 odbyła się dorczna konferencja Polskiego Instytutu Naukowego, w Jersey City, NJ. Konferencja zgromadziła około 150 uczestników repereztujących nauki humanistyczne, biologiczne, medzyczne,  techniczne, film i teatr. Po raz pierwszy w historii zjazdów PIASA uczestniczyli w konferencji polonijni polscy inżynierowie.

Blok tematyczny „Eminent Polish Engineers in America” został przygotowany przez Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica”.

W grupie tematycznej zostały zaprezentowane następujące tematy:

„Erazam Jerzmanowski – Człowiek, który oświetlił nasze ulice”. 

Mgr inżynier Janusz Zastocki z Nowego Jorku, podjął się niezwykle trudnego tematu, którego przygotowanie wymagało spędzenia wielu godzin w bibliotece publicznej oraz poszukiwań na internecie. Inżynier Erazm Jerzmanowski, działający pod koniec XIX wieku,  dotyczas nieznany szerszemu ogółowi, zastał w pełni przedstawiony jako wybitny wynalazca palnika gazowego oraz  technologicznego procesu produkcji gazu świetlnego, powszchnie używanego do oświetlania ulic i pomieszczeń. Autor wielu patentów i zastosowań. Jerzmanowski okazał się również bardzo utalentowanym biznesmenem, umiejącym zgromadzić pokaźną fortunę, która została spożytkowana na pomoc charytatywną oraz wspieranie znanych osób za wybitne osiągnięcia społeczne, kulturalne i naukowe, którym fundacja jego imienia przyznawała poważne nagrody pieniężne (równowartość 12 kilogramom złota w poczatkowym okresie), uznane jako „polskie nagrody Nobla”.

Temat następny został przedstawiony przez profesora Wojciecha Misiołka z Lehigh University, Betlehem, PA. Dr. W. Misiołek znany specjalista w dziedzinie Inżynierii Materiałowej  zaprezentował temat:

„Tadeusz Sendzimir, twórca  walcownictwa  oraz wybitny przemysłowiec i filantrop”.

Tadeusz Sendzimir stworzył podstawy walcownictwa stalowych blach cienkich oraz opracował i wdrożył technogię procesu galwanizowania ciągłego blach cienkich. Walcarki produkcji jego firmy są używane na całym swiecie. Warto podkreslić, że patenty Sendzimira są używane w Polsce, a Huta pod Krakowem nosi hlubnie jego imię. Dr. Misiolek, który osobiście znał inżyniera Tadeusza Sendzimira, przytoczył wiele szczegółow z życia genialnego wynalazcy, dotyczas mało znanych wśród polonijnych inżynierów.

Kolejny zaprezentowany temat to:

„ Rudolf Modrzejewski i mosty jego konstukcji”.

ImageBardzo ciekawego przeglądu najwybitniejszych osiągnięć Ralhp’a Modjeskiego w budowie mostów dokonał  dr inż. Jan Płachta,  znany specjalista w dziedzinie niezawodności konstrukcji mostowych pracujący w Corps of Engineers w Chciago, IL.  W przeglądzie omówione zostały wybrane mosty zbudowane w Ameryce i Kanadzie. Dr.  Płachta znakomicie zilustrował swoja prezentację, ukazując rzeczywisty talent konstuktora. Polonijni inżynierowie od wielu lat zabiegają o szerszą popularyzację osiągnięć technicznych Ralph’a Modjeskiego na ziemii amerykańskiej. W roku 2007 staraniem tej grupy w Filadelfii , PA w pobliżu wjazdu na most Benjamina Franklina odsłonięto historyczną tablica, upamiętniającą wybitne sukcesy naszego rodaka. W  Polsce staraniem środowiska inżynierów  w roku 2008 w Bydgoszczy, znany most Fordonski nazwano imieniem Rudolfa Modrzejewskiego, oddając hołd  wybitnemu konstruktorowi.

Dr. Janusz Romanski, od wielu lat pracujący w dziedzinie projektowania i modernizacji latającyh konstukcji pionowego startu oraz obliczeń systemów helikoperowych, przedstawił temat:

„Frank Piasecki, wybitny konstruktor helikopterów, filantrop i oddany przyjaciel Polonii”.

Uczestnicy konferencji mieli możliowosć obejrzenia wielu konstrukcji helikopterowych jakie Frank N. Piasecki wraz ze swoim zespołem zaprojektował na przestrzeni 60-ciu lat swojej pracy zawodowej. F. Piasecki jest jednym najwyżej wyróżnionych inżynierów polskiego pochodzenia. W uznaiu swoich zasług na polu techniki i technologii helikopterowej został w roku 1986 wyróżniony medalem zasługi przez Prezydenta Ronalda Reagana.  Zasługi tego wybitnego inżyniera  zostały wysoko ocenione, dzięki  którym Frank Piasecki znalazł się w Galerii Zasłużonych w Muzem Sił Powietrznych Armii w Fort Rocker, AL. oraz w Narodowym Muzeum Awiacji w Dayton, OH.  W roku 2005 National Smithsonian Institute nadał Frankowi Piaseckiem nagrode Lifetime Achievement Trophy, najwyższe wyróżnienie w USA przyznawane  osobie cywilnej. Prezydent Lech Wałęsa nadał Złoty Krzyż Zasługi RP. Warto doadać, że Frank Piasecki był oddanym przyjacielem Polonii, wspierając w finansowo wiele stowarzyszeń i organizacji polonijnych,. Także w swoich firmach na przestrzeni lat zatrudniał wielu inżynierów, techników i robotników poskiego pochodzenia.

Dodatkowym elementem wspierającym inżynierski blok była wystawa znaczków pocztowych, zaprezentowana przez inżyniera Zbigniewa Krawczyka wraz z synem Richardem. Wystawa zatytułowana: „Wybitni polscy inżynierowie na znaczkach” była niezwykle udana. Uczestnicy konferencji poznali szereg nowych wybitnych postaci ze świata techniki i nauki. Warto dodać, że inż. Z. Krawczyk jest autorem cyklu publikacji o tematyce filatelistycznej, popularyzyjąc w tej formie polską naukę, kulturę i technikę na łamach prasy polonijnej.

Wsród słuchaczy bloku tematycznego o wybitnych polskich inżynierach przygotowanego przez Polonia Technica dąło się zauważyc kilku zasłużonych działaczy Polonia Technica a wsród nich byli:

  • Małgorzata Romański
  • Kazimierz Rasiej
  • Ryszard Hermanowski
  • Chester Tobiasz
  • Jan Zaufel
  • Wiesław Kruszewski

Prezentacje Polonia Technica spotkały się z wysoką oceną zarówno ze strony  uczestników konferencji jak i samego prezesa PIASA.

Prezes prof. Tadeusza Gromada,  podkreślił w swoim końcowym wystąpieniu podczas uroczystego bankietu, udział polskich inżynierów oraz Stowarzyszenia „Polonia Technica” w konferencji oraz wysoki poziom inżynierskich prezentacji. 

Dr inż. Janusz Romanski

Dostępny jest również artykuł "Polscy inżynierowie, z których możemy być dumni", który ukazał się w Nowym Dzienniku, w piątek, 26 czerwca, 2009.

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 02 lipiec 2009 )
< Poprzedni   Następny >

Znajdź na portalu...

Nasi sponsorzy

Advertisement

Członkowie PT...

Dla członków Polonia Technica:
Wypełnij formę aby otrzymać dostęp